Ana Sayfa
Akrostiş Şiirler
Araştırma Ödevleri
Atasözleri
Belirli Günler Haftalar
Bilmeceler
Bilişim Bilgisayar
Çizgi Çalışmaları
Deyimler
Fıkralar
Haberler
Hikâyeler
İlahiler
İlkokuma Yazma
Masallar
Mouse ile Yaz-Çiz
Müzikler
Ninniler
Okul Şarkıları

Rehberlik Servisi
Şiirler
Uyum Çalışmaları
İsimler ve Anlamları
Yemek Tarifleri
Tatlı Tarifleri
Rüya Yorumları
Burçlar ve Astroloji
Sağlık ve Yaşam
İlk Yardım

Oyunlar
Online Testler
Verimli Çalışmak
Kelimeler Kavramlar
Sözlük
Kim Kimdir?
Etkinlikler / Ev Ödevleri
Kurslar / Egzersizler
Sosyal Kulüpler
Ders Planları
Öğretmenin Dosyası
Yazılılar
Sınav Sonuçları
İletişim
Site Haritası
Alternatif Yazı
Alternatif Yazı
Alternatif Yazı
Alternatif Yazı
Alternatif Yazı
Alternatif Yazı
Alternatif Yazı
Alternatif Yazı
Alternatif Yazı
Alternatif Yazı

Öğrenmek istediğiniz bilgiler için aşağıdaki ilgili bağlantılara tıklayınız.
8. Sınıf Ortak Sınavlar (Yeni)
8. Sınıf Ortak Sınav Takvimi
8. Sınıf Ortak Sınav Oturumları
8. Ortak Sınav Konuları
ÖSYM Sınav Sonuçları
MEB Sınav Sonuçları
2013 SBS Tercih ve Yerleştirme e-Kılavuzu

Bu yıl ilk defa ortaokulların 8 inci sınıflarında öğrenim görenler için iki dönemde yapılacak  derslerin  sınav takvimi belli oldu.
Sınavlarla ilgili olarak http://www.meb.gov.tr internet adresinde yayınlan kılavuza göre, ilk yazılılar 28 Kasım 2013 Tarihinde saat 9: 00 da Türkçe Dersi ile başlamış olacak.Aynı gün 50 dakika sonra saat 10 : 30 da Matematik ve 50 dakika aradan sonra saat 12: 00 da Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi yazılısı yapılacak.
Soru sayısı her ders için 20 olarak belirlendi. Sorular Merkezi olarak Milli Eğitim Bakanlığınca Müfredat kapsamında hazırlandı. Öğrenciler 40 dakika da soruların çözümünü verilecek optik formlara kodlayacaklar. A ve B olmak üzere iki farklı kitapçık olacak.
Ortak sınavlar, sınav takviminde belirtilen tarihlerde, her sınav günü üç olmak üzere iki günde altı oturum halinde kendi okullarında yapılacak. Sınav olan okullarda sınav günleri ders yapılmayacak.
Merkezi yazılılar dan oluşan TEOG için ana başlıklar özetle şöyle;
1-Sınavlar 28 Kasımda üç oturum ve 29 Kasımda üç oturum olmak üzere 6 oturumda tamamlanacak
2-Sınav günlerinde okullarda ders yapılmayacak
3-A ve B olmak üzere iki kitapçık olacak
4-Her ders ten 20 soru sorulacak. Test usulü sorular için 40 dakika süre verilecek
5-Yanlışlar doğruyu götürmeyecek
6-Sınav için herhangi bir ücret alınmayacak. Sınava itiraz edilirse ilgili bankaya 10 tl yatırılacak. İtiraz haklı bulunursa para iade edilecek.
7-Öğreciler Yabancı Dil sınavı için E-okul kayıtlarındaki kayıtlı dil dersinden sınava alınacak. Okul  yönetimi bu bilgileri kontrol etmelidir.
8-Sınava geç kalan öğrencilere ek süre verilmeyecek.
9-Öğrenciler, sınıf öğrenci yoklama listesinde belirtilen sınıf ve sıra numarasında oturacak. Gerektiğinde öğrencinin yerini değiştirme yetkisi sınıflarda bulunan öğretmenlere ait olacak.
10-Öğrenci, cevap kağıdı üzerindeki kitapçık türü ve cevap bilgileri işaretlemelerini kurşun kalemle yapacak. Öğrenci, cevap kağıdındaki imza bölümüne imzasını silinmeyen bir kalemle kendisi atacak.
11-Her sorunun 4 seçeneği olacak. Çift işaretlenmiş veya iyi silinmemiş cevaplar optik okuyucular tarafından yanlış cevap olarak değerlendirilecek. Cevap kağıdına işaretlenmeyen cevaplar değerlendirme işlemine alınmayacak.
12-Kitapçıklar okullarda bırakılacak ancak aynı gün oturumlar tamamlandıktan sonra isteyen öğrenciye verilecek.
13-Soru iptali olması durumunda değerlendirme geçerli soru sayısı dikkate alınarak yapılacak.
14-Sınavların sonuçları bakanlıkça belirtilecek tarihlerde e-Okul sistemine işlenecek. Öğrencilere sınav sonuç belgesi ayrıca gönderilmeyecek.
15-TÜBİTAK) tarafından gerçekleştirilen uluslararası bilim olimpiyatları ve matematik olimpiyat sınavlarıyla proje yarışmalarında, ulusal elemelerden geçtikten sonra ülkemizi temsil etme hakkı kazanan öğrencilere, katıldıkları yılın yıl sonu başarı puanlarına belirlenen oranda ek puan verilecek.
16-Yazılılar arasında 50 dakikalık tenefüs yapılacak.
17-Ortak sınava mazereti nedeniyle katılamayan öğrencileri sınav bitiminden hemen sonra möazeretini belirten raporunu,dilekçesini okul müdürlüğüne sunacak.
Puan hesaplaması nasıl yapılacak;
Ortak sınavlara katılacak öğrencilerin puanı, tek puan türünde hesaplanacak. Her soru eşit ağırlığa sahip olacak. Her adayın cevap kağıdı, 2 optik okuyucu tarafından çift kontrol sistemiyle okutulacak. Her test için doğru cevap sayıları esas alınarak ham puanlar bulunacak. Yanlış cevap sayısı doğru cevap sayısını etkilemeyecek.
Her dönem yapılan ortak sınavlarda ağırlıklandırılmış puanların hesaplanmasında Türkçe, matematik, fen ve teknoloji dersleri için dört, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük, yabancı dil ve din kültürü ve ahlak bilgisi için iki katsayısı o dersin puanıyla çarpılarak herbir dersin ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı hesaplanacak. Puanlama 700 tam puan üzerinden yapılacak.
Ortaöğretime yerleştirmeye esas puan hesaplamasında öğrencilerin, 6, 7 ve 8'inci sınıf yıl sonu başarı puanlarıyla 8'inci sınıf ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı toplanacak, elde edilen toplam ikiye bölünerek merkezi sistemle öğrenci alan ortaöğretim kurumlarına yerleştirmeye esas puan hesaplamasında kullanılacak. Puanlama 500 tam puan üzerinden yapılacak.

DERSLERİN AĞIRLIK KATSAYISI

DERS

AĞIRLIK KATSAYISI

Türkçe

4

Matematik

4

Fen ve Teknoloji

4

 

DERS

AĞIRLIK KATSAYISI

Din Kültürü ve A.B

2

T.C İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük

2

Yabancı Dil

2

Okul müdürlükleri hangi işlemleri yapacak?

1-Kayıtlı öğrencilerine ait bilgileri (Fotoğraf, sınıf,no v.b) e-okul üzerinden güncelleyecek.

2-8. Sınıf öğrencilerinin Din Kültürü ve Ahlak bilgisinden Muaf bilgilerini ve Yabanc dil bilgilerini e-okul üzerinden kontrol ederek işleyecek.

3-Engelli öğrencileri ve kaynaştırma öğrencisi olan okul müdürleri bu öğrencilerin velilerinden RAM aracılığıyla belge isteyecek ve bu belge ile e-okula bilgilerini ekleyecek.

4-Öğrencilerin sınava gireceği sınıf ve salonları listeleyerek okul içinde velilerin görebileceği şekilde ilan edecek.

5-Sınav sonrası tüm okul müdürlükleri isteyen öğrencilere kitapçıkları verecek.

6-Merkezi yazılıların sonuçları açıklandığında öğretmenler sonuçları e-okul sistemine belirtilen tarihlerde işleyecek.

7-Merkezi yazılılara geçerli mazereti olmadan gelmeyen öğrencileri tespit ederek sınavların bitiminden hemen sonra e- okul sistemine işleyecek.

8-Mazeret belirten öğrencilerin durumu okul müdürlüğünce mazeretleri görüşülerek kabul edilip edilmeyeceği kararlaştırılacak.

MASALLAR Masal-hikâye okumak, dinlemek, anlatmak insanı dinlendirir. Hayata dair yaklaşımlarını gerçekçi yapar ve düşünce ufkunu açar. Bu kısacık masalları okurken-dinlerken belki de beş dakikalık bir vaktinizi alacağız ama çok katkılarımızın olacağından eminiz. İlgili bağlantılara tıklayarak birbirinden güzel masalları okumaya başlayabilirsiniz. http://www.onlineilkokul.com/masal/kirmizi_baslikli%3bkiz.jpgHİKÂYELER Hikâye-masal okumak, dinlemek, anlatmak insanı dinlendirir. Hayata dair yaklaşımlarını gerçekçi yapar ve düşünce ufkunu açar. Bu kısacık hikâyeleri okurken belki de beş dakikalık bir vaktinizi alacağız ama çok katkılarımızın olacağından eminiz. İlgili bağlantılara tıklayarak birbirinden güzel hikâyeleri okumaya başlayabilirsiniz.
FIKRALAR Fıkralar hayatımızda önemli bir yer tutar. Bazen bir fıkra ile eğlenirken, aslında önemli bir meseleyi de öğrenmiş oluruz. Ya hazır cevap vardır fıkralarda, ya da espritüel bir yaklaşım vardır olaylara. İnsana faydası olmayan, içinde mânâ bulunmayan, gayriahlâki anlatılar fıkra olamaz. BİLMECELER Yepyeni bilmeceler öğrenmek ister misiniz? Arkadaşlarınıza bilmeceler sorup eğlenceli vakitler geçirebilirsiniz. Farklı bilmecelere ulaşmak için bizi takip edin.
ŞİİRLER Şiir okumak, dinlemek, ezberlemek insana ayrı bir haz verir, kelime hafızasını zenginleştirir, diksiyonunu güçlendirir, zihnini açar. Bu sayfada en güzel şiirleri sizler için hazırladık. İster güzel şiir okuma çalışması yapın, isterseniz ezberlemeye çalışın. Ayrıca akrostiş şiirleri de okuyabilirsiniz. MÜZİKLER Müzik dinlemek ya da müzik yapmak insana ayrı bir haz verir. Müzik de amaca giden yolda bir araçtır. Hem bu araç ile dinlenip eğlenirken hem de müzik ile istediğimiz mesajı verebiliriz. Öyle ise müzik de bizden memnun olsun temennisiyle, onu iyi kullanalım ki, bizden şikayetçi olmasın.
ONLİNE TESTLER Sınavlara hazırlanmak için ya da test çözme alışkanlığı edinmek için ya da soru çözme hızımızı artırmak için kendimizi geliştirebiliriz. online testler sayfamıza giderek hemen çalışmaya başlayın ve ihtiyacınıza uygun testleri çözerek soru çözme hızınızı artırın. Tüm imtihanlarınızda hayırlı başarılar elde etmeniz temennisiyle, başarılar. :) OYUNLAR Boş zamanlarımızda oyun mu oynarız, yoksa oyun için ayırdığımız zamanlar boşa mı gidiyor? Peki oyun deyince niçin çocuklar hatırlanıyor da, oyun oynayan bir yetişkin yadırganıyor? Çocuklarımıza değer veriyorsak oynamalarına imkân verelim ve onlarla birlikte oyunlar oynayalım.
ARAŞTIRMA ÖDEVLERİ Öğretmeniniz araştırma ödevi hazırlamanızı yaşamınızı çekilmez kılmak için istememiştir. Okulda öğrendiğiniz her şey, araştırma ödevinizle edindiğiniz her beceri sizin için oldukça değerli olacaktır.
Araştırma ödevinizin başarısı problemin ve elde edilen sonuçların anlaşılırlığına bağlıdır.
ETKİNLİKLER / EV ÖDEVLERİ

YAZILILAR Yazılı arşivimizden ilgili yazılıları inceleyip kullanabilirsiniz.

BELİRLİ GÜNLER ve HAFTALAR
BİLİŞİM BİLGİSAYAR Bilgisayar ve ardından internet teknolojileri hayatımızın önemli bir kısmını işgal eder oldu. Bu durumda kendimizi bu alanda da yeterli hâle getirebilirsek ne mutlu bize. Bilgisayar, internet, bilişim, vb. teknik sorunlar, ilgili konular, muhtemel arızalar, gerekli bilgiler için ilgili bağlantılara tıklayarak faydalanabilirsiniz. İLKOKUMA YAZMA İlkokuma ve Yazma Çalışmaları için yandaki resmin üstüne tıklayın. Hem eğlenin hem de okuma ve yazmayı öğrenin. Öğrenirken eğlenin, eğlenirken öğrenin.